zapraszamy na naszą strone

Zapraszamy na naszą stronę:

https://sites.google.com/site/nibirowie/

28 października 2009

Lekcja 2, 16 pazdziernika

TEMAT:Mikroplaneta
Model ekosystemu-ekosystem sztuczny zamknięty.


Na zajęciach zajęliśmy się przygotowaniem mikroplanety.Każdy miał do wykonania zadanie:
Rafał ustawiał stoły,Krzysztof rozsypał ziemie w kartonie,Aneta i Weronika siały nasiona,Bartek uszczelnił sylikonem akwarium.Zostało umieszczone w naszej pracowni.
Oto zdjęcia z naszej pracy.









Ekosystem-fragment przyrody stanowiący funkcjonalną całość,w której zachodzi wymiana między jej częścią żywą-biocenozą,a nieożywioną-biotopem.

Post i zdjęcia:Krzysztof Parus

Witamy:)

Witamy wszystkich po długiej przerwie.W tym roku będziemy się spotykać w piątki o godzinie 14:35 do 16:05.W naszej grupie mamy nowych uczestników.
Na pierwszym spotkaniu powitaliśmy naszych nowych członków.Opowiadaliśmy im o naszej pracy w ubiegłym roku szkolnym,no i o obozie w Dusznikach.Widać było w ich oczach zazdrość.Na spotkaniu omówiliśmy plan pracy na ten rok.

Skład naszej grupy:

• Weronika Kwiatkowska
• Aneta Pankros
• Bartłomiej Kurczewski
• Krzysztof Parus
• Rafał Plucinski

Post: Krzysztof Parus

29 kwietnia 2009

Banki - jaką rolę pełnią w gospodarce?





Nasze ostatnie zajęcia odbyły się we wtorek 28.04 ponieważ 1.05 jest dniem pracy i nie szliśmy do szkoły. Dnia 30 .04 w naszej szkole odbywa się wielka uroczystość, ale znaleźliśmy chwilę czasu, aby odbyły się nasze zajęcia. Tematem ich były banki – jaką rolę pełnią w gospodarce?

Dowiedzieliśmy się, że:
Bank jest to przedsiębiorstwo usługowe, którego działalność polega wyłącznie na udzielaniu kredytów i zdobywaniu środków potrzebnych do sfinansowania kredytów.

Bank centralny jest to naczelna instytucja systemu bankowego każdego kraju. Współczesna instytucja banku centralnego jest wynikiem ewolucji, która datuje się od założenia w 1694 Banku Anglii. Doprowadziła ona do zróżnicowania zakresu działania, uprawnień, stopnia autonomii, funkcji i narzędzi działania banków centralnych w różnych krajach.

Bank centralny spełnia cztery podstawowe funkcje:

1) jest bankiem emisyjnym, tzn. jedynym bankiem uprawnionym do emisji pieniądza. Wyjątkiem jest tu system bankowy Stanów Zjednoczonych, w których prawo do emisji jednolitej waluty (dolara) ma 12 Rejonowych Banków Rezerwy Federalnej (System Rezerwy Federalnej);

2) jest bankiem banków. Funkcja ta przejawia się w kilku płaszczyznach: bank centralny nadzoruje operacje banków komercyjnych, dokonywane zarówno w walucie krajowej, jak i walutach obcych. Udziela im pożyczek na rozszerzenie działalności kredytowej, a stopa ich oprocentowania wyznacza pośrednio stopy oprocentowania kredytów i depozytów w bankach komercyjnych. Ustala stopy rezerw obowiązkowych, regulując zgodnie z potrzebami gospodarki aktywność kredytową banków komercyjnych ( polityka pieniężna);

3) jest bankiem państwa. Bank centralny gromadzi dochody i realizuje wydatki budżetu państwa, udziela rządowi kredytów na sfinansowanie deficytu budżetowego, zarządza długiem publicznym, dokonuje operacji otwartego rynku, gromadzi rezerwy złota i dewiz;

4) jest bankiem gospodarki narodowej. Reguluje podaż pieniądza, utrzymując ją na poziomie dostosowanym do aktualnych potrzeb gospodarki, zapewnia dostępność i określa warunki kredytowania oraz reguluje wartość wymienną waluty. Działania te zmierzają do zapewnienia wewnętrznej stabilności gospodarki i jej rozwoju.

Bank centralny współpracuje z bankami centralnymi innych krajów, przede wszystkim w zakresie międzynarodowej wymiany walutowej w celu stabilizacji lub regulacji kursów. Bank centralny jest z reguły własnością skarbu państwa, a jego dochody są składnikiem dochodów budżetu państwa. W Polsce bankiem centralnym jest Narodowy Bank Polski.

Po tych zajęciach możemy stwierdzić, że:
Stopa procentowa jest to wielkość mierzona procentowo wyrażonym stosunkiem kwoty, którą płaci się za użytkowanie kapitału pieniężnego do wielkości tego kapitału, najczęściej ustalana na okres roku.

Stopę procentową ustalają banki i określa ona, jaką sumę należy zapłacić za udzieloną przez niego pożyczkę lub jaką kwotę płaci bank klientowi za to, że przechowuje on swoje oszczędności w tym banku. Stopa procentowa w bankach komercyjnych oscyluje wokół poziomu ustalonego przez bank centralny. Jeżeli stopa procentowa wzrasta, to maleje popyt na kredyty, a wzrasta skłonność do oszczędzania i odwrotnie. Ustalanie przez bank centralny stopy procentowej jest jednym ze sposobów realizacji polityki monetarnej kraju. Wzrost stopy procentowej powoduje, że pieniądz odpływa z rynku do banków, co oznacza, że podaż pieniądza maleje i zmniejsza się ryzyko inflacji.


Na naszych zajęciach dowiedzieliśmy się również, które oferty banków są dla nas bardziej korzystne, a które mniej. Wiemy, jak będziemy prac w przyszłości pożyczkę to tam, gdzie jest najmniejsze oprocentowanie. Mamy nadzieję, że przyda nam się to w przyszłości:).
Życzymy wszystkim udanego, majowego weekendu:).

24 kwietnia 2009

PAPIERY WARTOŚCIOWE

Dzisiaj na naszych zajęciach poznaliśmy istotę funkcjonowania giełdy papierów wartościowych. po tych zajęciach potrafimy wymienić i scharakteryzować rodzaje papierów wartościowych.


PAPIERY WARTOŚCIOWE
Ogólnie mówiąc, papier wartościowy jest dokumentem, z którego wynika dla właściciela określone prawo, np. otrzymywania odsetek, udziału w zysku spółki itp.
AKCJE
Są najbardziej znany obok obligacji papierem wartościowym.
Początki akcyjnych papierów wartościowych
Pierwszym podmiotem w historii, który wyemitował akcje była Holenderska Kompania Wschodnioindyjska (1602 r.). Wprowadzenie nowej formy inwestowania kapitału przyczyniło się do przyśpieszenia rozwoju gospodarczego. Akumulacja środków poprzez emisję akcji świetnie nadawała się do finansowania budowy okrętów i zakładania faktorii handlowych czyniąc przy okazji z Holandii prawdziwą potęgę handlową. Do tej pory jedynie państwo mogło przedsiębrać tak duże inwestycje jak wyprawy zamorskie ale dzięki spółkom akcyjnym przedsiębiorcy prywatni mogli połączyć swoje siły i korzystać z bogactw Nowego Świata.
Kodeks spółek handlowych rozróżnia następujące akcje:
imienne – z których uprawnienia przysługują osobie (fizycznej, prawnej) wskazanej w dokumencie akcji.
na okaziciela – z których uprawnienia do wykonywania wynikających z nich praw przysługują każdemu posiadaczowi akcji.
aportowe – akcje pokryte wkładem niepieniężnym
gotówkowe – akcje pokryte w formie pieniężnej.
uprzywilejowane – są one akcjami imiennymi (z wyjątkiem akcji niemych, które mogą być akcjami na okaziciela).
nieme – to akcje, z których akcjonariuszowi nie przysługuje prawo głosu, w zamian za to posiadacz takiej akcji jest uprzywilejowany co do wysokości dywidendy (przy czym może to być więcej niż połowa dywidendy przypadającej na akcje nieuprzywilejowane) oraz prawa pierwszeństwo wypłaty dywidendy;

OBLIGACJE
Są to papiery wartościowe, w których emitent stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Są to papiery wartościowe masowego obrotu, występują więc w seriach. W przeciwieństwie do akcji, obligacje nie dają ich posiadaczowi żadnych uprawnień względem emitenta typu współwłasność, dywidenda czy też uczestnictwo w walnych zgromadzeniach.

Podział ze względu na rodzaj emitenta
Obligacje mogą być emitowane przez Skarb Państwa, korporacje (mogą być wtedy dopuszczane do obrotu giełdowego) bądź np. gminy lub miasta (obligacje komunalne lub inaczej obligacje municypalne).
Podział ze względu na okres do wykupu
Okres do wykupu to liczba lat, w których emitent zobowiązuje się wywiązywać z obowiązków, jakie nakłada na niego obligacja. Data wykupu oznacza termin, kiedy dług przestanie istnieć, gdyż emitent wykupi obligację.
Obligacje z terminem spłaty:
• od 1-5 lat – nazywa się obligacjami krótkoterminowymi,
• od 5-12 – nazywa się obligacjami średnioterminowymi,
• powyżej 12 lat – nazywa się obligacjami długoterminowymi.





10 kwietnia 2009

Wielki Piątek


Dziś piątek, a nasze zajęcia niestety sie nie odbyły, ponieważ Dziś jest Wielki Piątek, czas przygotowań naszych do świąt Wielkanocnych. Na pewno nadrobimy dzisiejsze zaległości zaraz po świętach, w dzień wolny od szkoły. Będzie to trochę nietypowy dzień, zamierzamy spędzić go w plenerze:). Przy dzisiejszym dniu pragniemy złożyć wszystkim naszym czytelnikom zdrowych, pogodnych świąt, bogatego zająca, smacznego jajka, mokrego poniedziałku:).
grupa II

3 kwietnia 2009

Mikroskop - plazmoliza. Otrzymywanie i badanie właściwości siarczku żelaza II

Jednym z punktów naszego piątkowego spotkania był eksperyment, którego celem było wykazanie różnicy, jaka istnieje między zjawiskiem fizycznym, a przemianą chemiczną.
Do naszego doświadczenia potrzebowaliśmy:
-opiłki żelaza
-siarka
-palnik
-tygiel porcelanowy
-trójnóg metalowy
-płytka metalowa
-pręt stalowy
-magnes

Przebieg:
Na samym początku zmieszaliśmy siarkę rozdrobnioną z opiłkami żelaznymi i umieściliśmy na kartce papieru. Rozdzieliliśmy składniki mieszaniny znanym sposobem po to aby zbadać, czy ich właściwości uległy jakiejś zmianie. Następnie nasypaliśmy drugą porcję przygotowanej mieszaniny siarki i żelaza na płytkę metalową i zbliżyliśmy pręt metalowy rozgrzany do czerwoności, lekko dotykając mieszaniny. Obserwowaliśmy zachodzące zmiany. Badaliśmy, co stało się ze składnikami mieszaniny po jej ogrzaniu i sprawdzamy, czy uległy zmianie jej właściwości.

Nasze spostrzeżenia:
Po zbliżeniu magnesu do mieszaniny siarki z opiłkami żelaznymi nastąpiło ponowne rozdzielenie tych składników: siarka pozostała na kartce, a opiłki zostały przyciągnięte do magnesu. Właściwości siarki i żelaza nie uległy zmianie po tym badaniu. Natomiast w wyniku dotknięcia mieszaniny rozgrzanym do czerwoności prętem stalowym – zaczęła się ona żarzyć. Następnie mieszanina już samorzutnie w całej objętości uległa rozżarzeniu. Powstała nowa substancja o barwie czarnej, w której nie można było dostrzec ani siarki, ani żelaza. Po zbliżeniu do niej magnesu nie przyciągała się.

Wnioski:
W mieszaninie poszczególne jej składniki zachowują swoje właściwości, a dzięki różnicom w ich właściwościach fizycznych, można otrzymaną mieszaninę rozdzielić na składniki. Po podgrzaniu mieszaniny siarki z żelazem produkt przemiany nie zachował właściwości swoich składników. Substancją tą jest związek chemiczny siarki z żelazem – siarczek żelaza (II). Pomiędzy siarką i żelazem zaszła więc reakcja chemiczna. Powstał związek chemiczny, który ma inne, nowe właściwości.

Następnym punktem naszego spotkania był mikroskop. Dowiedzieliśmy się, że są różne jego typy:
Mikroskop-urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle
niewidocznych gołym okiem. Mikroskop pozwala spojrzeć w głąb
mikroświata. Pierwsze
mikroskopy były mikroskopami optycznymi, w których do oświetlania
obserwowanych obiektów wykorzystywano światło dzienne. Za twórców tego
rodzaju mikroskopów uważa się Holendrów, Hansa i Zachariasza Janssennów
(braci). Pierwsze konstrukcje wykonali oni około roku 1590. Ze względu
na słabe powiększenie (10 razy) mikroskopy nie zdobyły wtedy uznania
jako narzędzie badawcze.


Budowa mikroskopu:
1. Okular;
2. Rewolwer;
3. Obiektyw;
4. Śruba makrometryczna;
5. Śruba mikrometryczna;
6. Stolik;
7. Źródło światła;
8. Kondensor;
9. Statyw
Rodzaje mikroskopów
• mikroskop akustyczny
• mikroskop elektronowy
• mikroskop fluorescencyjny
• mikroskop holograficzny
• mikroskopy konfokalne
• mikroskop metalograficzny
• mikroskop operacyjny
• mikroskop optyczny (mikroskop świetlny)
• mikroskop polaryzacyjny
• mikroskop pomiarowy
• mikroskop porównawczy
• mikroskop sił atomowych
• mikroskop stereoskopowy
• mikroskop warsztatowy
• skaningowy mikroskop tunelowy

28 marca 2009

Państwo pomaga przedsiębiorcom.



27 marca NIBowe zajęcia przeprowadziliśmy pod tematem „Jak Państwo może pomóc przedsiębiorcom? Polityka regionalna.” Dowiedzieliśmy się kolejnych wielu ważnych rzeczy, które pomogą nam w przyszłości być dobrymi przedsiębiorcami ;) Poznaliśmy czym jest polityka regionalna i dlaczego Polska podzielona jest na mniejsze ‘części’, w których mamy odrębną władzę. Skupiliśmy się głównie na rozmowie o pomocy regionalnej, dotacjach, które można uzyskać na rozwój naszych przyszłych firm :D
Zagadnienia dawniej nam obce teraz stały się bardzo bliskie i zrozumiałe:
- Polityka strukturalna- celowa działalność organów władzy publicznej zmierzająca do przebudowy struktury gospodarczej i pobudzenia rozwoju gospodarczego danego obszaru. Prostszym językiem mówiąc: wyrównuje różnice, uzupełnia środki i koryguje własności rynku w zakresie gospodarczym, socjalnym, branżowym ;)
- Polityka regionalna- świadoma i celowa działalność centralnych organów władzy publicznej, zmierzająca do regulowania międzyregionalnych proporcji rozwoju.
- Dotacje unijne- pojęcie wcześniej nam już znane. Ileż to dzięki dotacjom z Unii mamy łatwiejsze życie xD


A na koniec porozmawialiśmy o naszych pomysłach na biznes. PODSTAWĄ SUKCESU JEST CIEKAWY POMYSŁ I DOBRY PLAN BIZNESOWY. Jak to się ma do nas? Otóż każdy z nas stara się doskonalić własne pomysły...z coraz to nową lekcją nabywamy wiedzy co jest dobre dla przedsiębiorcy, a co złe...Powoli kształtujemy swoją wizję przyszłości bizesmena... Staramy się wynieść z zajęć jak najwięcej, abyśmy kiedyś mogli być dumni z naszej sprawnie działającej firmy ;)

2 marca 2009

Spożycie dobrej wody

Na zajęciach w piątek (27.02.2009r.) w dalszym ciągu realizując temat "Czy spożywamy dobrą wodę?" przeprowadziliśmy kilka testów między innymi na wodzie takiej, którą codziennie spożywamy oraz na takiej ze stawu z różnymi substancjami, które mogą się w nich znajdować. Przebieg naszych obserwacji i doświadczeń:

Test na zawartość PO4 w wodzie z jeziora i w wodzie z kranu:



Test na zawartość NO3 w wodzie z jeziora i w wodzie z kranu.






Test na zawartość NH4 w wodzie z kranu i z jeziora.





Test na zawartość NO2 w wodzie.




Kontrola wartości pH w wodzie słodkiej i słonej.





Po zakończeniu naszych badań doszliśmy do wniosku, że spożywamy jednak dobrą wodę i bardzo się cieszymy z tego powodu:).

27 lutego 2009

Na zajęciach...

Poniedziałek, 23 lutego upłynął nam na dyskusji, której tematem były "Typy osobowości". Poznaliśmy jakim zachowaniem charakteryzuje się sangwinik, flegmatyk, choleryk, melancholik. Każdy z nas dopasował się do typu, który najbardziej do niego pasował. Zwykle była to swego rodzaju 'mieszanka', aczkolwiek bardzo dobra, gdyż pan prowadzący zajęcia, oznajmił, iż mamy cechy, które charakteryzują ludzi przedsiębiorczych :D
Oto wykonany przez nas plakat:


Na wtorkowych zajęciach, 24 lutego omawialiśmy temat "Praca w gospodarce rynkowej i sposoby przeciwdziałania z bezrobociem. Poszukiwanie pracy". Każdy wie jak ważna jest praca w życiu człowieka. Każdy z nas ma już pomysł na to, co mógł by robić w przyszłości. Na lekcji poznaliśmy terminologię związaną z rynkiem pracy, przyjrzeliśmy się bliżej problemowi bezrobocia i dowiedzieliśmy się o formach działalności gospodarczej.


25 lutego zrealizowaliśmy temat "Funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych". Poznaliśmy terminologię i istotę funkcjonowania giełdy. Dowiedzieliśmy się jak dobrze inwestować, co można zyskać, a co stracić kupując akcje itp.

19 lutego 2009

"Skrobia jako substancja i materiał zapasowy u roślin".

Na dzisiejszych (19.02) zajęciach realizowaliśmy temat "Skrobia jako substancja i materiał zapasowy u roślin". Celem naszego doświadczenia było wykrywanie skrobi w tkankach roślin aktywnych i nieaktywnych fotosyntetycznie.
Sprzęt i odczynniki wykorzystane w doświadczeniu:

  • 1 duży słoik do odbarwienia liści
  • ok. 10 ml mieszaniny etanol-aceton do odbarwienia liści
  • zielony świeży liść i liść etiolowany
  • dostęp do łaźni wodnej
  • 1 pęsetkę
  • 1 szalka do barwienia liści
  • ok. 10 ml jodyny do barwienia liści

Przeprowadziliśmy doświadczenie, które udowodniło nam, że każda żywa roślina posiada skrobię.
Foto-przebieg naszego doświadczenia:



Barwniki Fotosyntetyczne

Na dzisiejszych zajęciach (18.02) przeprowadziliśmy doświadczenie mające na celu także zidentyfikować barwniki fotosyntetyczne liści, ale nieco innym sposobem. Nasz inny sposób polegał na tym, że zamiast łaźni z wodą tarliśmy liść (pokrojony) wraz z mieszaniną etanol-aceton oraz z odrobiną pisku aby liść lepiej puścił ekstrakt. Następnie oddzieliliśmy liść z piaskiem od zawartości płynnej i nałożyliśmy ją na chropowatą stronę wskaźnika.
Foto-przebieg naszego doświadczenia:





Badanie barwników fotostsyntetycznych.

Celem naszego doświadczenia było badanie barwników fotosyntetycznych liści.
Do tego zadania użyliśmy takich rzeczy jak:

  • 1 duży słoik do odbarwiania liści
  • ok. 10 ml mieszaniny etanol-aceton do odbarwiania liści
  • zielony świeży liść
  • dostęp do łaźni wodnej
  • 1 płytka do chromatografii cienkowarstwowej TLC
  • 2 końcówki kapilarne do nakładania próbek
  • zakręcony słoik z mieszaniną chromatograficzną benzyna-aceton 10:1
  • ekstrakt z barwników fotosyntetycznych jako wzorzec


Opis naszego doświadczenia: na samym początku umieściliśmy liść w słoiku, następnie zalaliśmy liść cienką warstwą mieszaniny etanol-aceton. Włożyliśmy słoik do gorącej łaźni mieszając równocześnie jego zawartość poprzez kołysanie. W ciągu kwadransa liść się odbarwił, a barwniki fotosyntetyczne przeszły do roztworu etanol-aceton. Ekstrakt barwników nakładaliśmy przy pomocy końcówki kapilarnej na chropowatą stronę płytki do chromatografii, w odległości ok 1 cm od jej dolnej krawędzi tak, jak widać na fotografii poniżej. Po 10 sekundach w to samo miejsce nakładaliśmy kolejne krople ekstraktu. Odczekaliśmy niecałe 5 minut aż naniesiony materiał na płytce wysechł i po tej czynności wysuszoną płytkę wstawiliśmy pionowo do komory chromatograficznej i ją zamknęliśmy. Kiedy już czoło ekstraktu znajdowało się blisko góry wyjęliśmy płytkę z komory i ją wysuszyliśmy. Musimy przyznać, że doświadczenie nam się bardzo dobrze udało i widzieliśmy granicę pomiędzy kolejnymi warstwami barwników w roślinie.

16 stycznia 2009

Bezrobocie w Polsce

Na kolejnym naszym spotkaniu rozmawialiśmy na temat bezrobocia. Ta sprawa dotyczy wielu z Nas już teraz, a jeżeli nie dotknął jeszcze nas ten problem to zapewne wkrótce nadejdzie.
Występowanie dużego bezrobocia najczęściej związane jest z dwoma podstawowymi przyczynami:
- ze zmianami w strukturze gospodarki,
-ze spadkiem ogólnej aktywności gospodarczej

http://republika.pl/blog_te_1076276/2176501/tr/bezrobocie_fff.jpg

Zmiany strukturalne na ogół dokonują się w skutek zmiany polityki państwa lub nawet całego systemu gospodarczego, czego przykładem jest Polska. Bezrobocie pojawiło się prawie natychmiast jako najważniejszy problem reformującego się państwa. Do jego specyficznych cech można zaliczyć:
-gwałtowny wzrost,
- wyraźna selektywność,
-zróżnicowanie geograficzne,
-charakter recesyjny niektórych gałęzi przemysłu,
-starzenie się bezrobocia

Rodzaje bezrobocia:
-strukturalne,
-technologiczne,
-koniunkturalne,
-sezonowe,
-frykcyjne (płynne),
-krótkookresowe,
-średniookresowe,
-długookresowe,
-chroniczne,
-globalne, krajowe, regionalne i lokalne
-całkowite i częściowe,
-jawne i ukryte


http://www.zgapa.pl/zgapedia/data_pictures/_uploads_wiki/p/Polska_bezrobocie_wrz2006.png

W dzisiejszych czasach bezrobocie jest jednym z najistotniejszych problemów współczesnych gospodarek. O ile z inflacją potrafimy skutecznie walczyć w stosunkowo krótkim czasie, o tyle z bezrobociem nie potrafimy sobie poradzić.

Bezrobocie jest problemem społeczno - gospodarczym, o rozległych skutkach zarówno w zakresie społecznym, ekonomicznym, jak i politycznym.

Stopa bezrobocia - to wyrażony w procentach stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo (a więc bezrobotnych i zatrudnionych).

W Polsce wskaźnik ten należy do jednych z najwyższych w Europie, choć nie tylko my borykamy się z problemem bezrobocia. W roku 1998 bezrobocie w Polsce (10,4 %) było zbliżone do średniej unijnej (11%). Stopa bezrobocia od 1993 roku bardzo powoli spadała aż do roku 1998. Później jednak ponownie zaczęła się zwiększać i w lutym 2006 roku bezrobocie rejestrowane według GUS wyniosło 18%.