Występowanie dużego bezrobocia najczęściej związane jest z dwoma podstawowymi przyczynami:
- ze zmianami w strukturze gospodarki,
-ze spadkiem ogólnej aktywności gospodarczej
Zmiany strukturalne na ogół dokonują się w skutek zmiany polityki państwa lub nawet całego systemu gospodarczego, czego przykładem jest Polska. Bezrobocie pojawiło się prawie natychmiast jako najważniejszy problem reformującego się państwa. Do jego specyficznych cech można zaliczyć:
-gwałtowny wzrost,
- wyraźna selektywność,
-zróżnicowanie geograficzne,
-charakter recesyjny niektórych gałęzi przemysłu,
-starzenie się bezrobocia
Rodzaje bezrobocia:
-strukturalne,
-technologiczne,
-koniunkturalne,
-sezonowe,
-frykcyjne (płynne),
-krótkookresowe,
-średniookresowe,
-długookresowe,
-chroniczne,
-globalne, krajowe, regionalne i lokalne
-całkowite i częściowe,
-jawne i ukryte
W dzisiejszych czasach bezrobocie jest jednym z najistotniejszych problemów współczesnych gospodarek. O ile z inflacją potrafimy skutecznie walczyć w stosunkowo krótkim czasie, o tyle z bezrobociem nie potrafimy sobie poradzić.
Bezrobocie jest problemem społeczno - gospodarczym, o rozległych skutkach zarówno w zakresie społecznym, ekonomicznym, jak i politycznym.
Stopa bezrobocia - to wyrażony w procentach stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby osób aktywnych zawodowo (a więc bezrobotnych i zatrudnionych).
W Polsce wskaźnik ten należy do jednych z najwyższych w Europie, choć nie tylko my borykamy się z problemem bezrobocia. W roku 1998 bezrobocie w Polsce (10,4 %) było zbliżone do średniej unijnej (11%). Stopa bezrobocia od 1993 roku bardzo powoli spadała aż do roku 1998. Później jednak ponownie zaczęła się zwiększać i w lutym 2006 roku bezrobocie rejestrowane według GUS wyniosło 18%.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz