zapraszamy na naszą strone

Zapraszamy na naszą stronę:

https://sites.google.com/site/nibirowie/
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą temat. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą temat. Pokaż wszystkie posty

28 marca 2009

Państwo pomaga przedsiębiorcom.



27 marca NIBowe zajęcia przeprowadziliśmy pod tematem „Jak Państwo może pomóc przedsiębiorcom? Polityka regionalna.” Dowiedzieliśmy się kolejnych wielu ważnych rzeczy, które pomogą nam w przyszłości być dobrymi przedsiębiorcami ;) Poznaliśmy czym jest polityka regionalna i dlaczego Polska podzielona jest na mniejsze ‘części’, w których mamy odrębną władzę. Skupiliśmy się głównie na rozmowie o pomocy regionalnej, dotacjach, które można uzyskać na rozwój naszych przyszłych firm :D
Zagadnienia dawniej nam obce teraz stały się bardzo bliskie i zrozumiałe:
- Polityka strukturalna- celowa działalność organów władzy publicznej zmierzająca do przebudowy struktury gospodarczej i pobudzenia rozwoju gospodarczego danego obszaru. Prostszym językiem mówiąc: wyrównuje różnice, uzupełnia środki i koryguje własności rynku w zakresie gospodarczym, socjalnym, branżowym ;)
- Polityka regionalna- świadoma i celowa działalność centralnych organów władzy publicznej, zmierzająca do regulowania międzyregionalnych proporcji rozwoju.
- Dotacje unijne- pojęcie wcześniej nam już znane. Ileż to dzięki dotacjom z Unii mamy łatwiejsze życie xD


A na koniec porozmawialiśmy o naszych pomysłach na biznes. PODSTAWĄ SUKCESU JEST CIEKAWY POMYSŁ I DOBRY PLAN BIZNESOWY. Jak to się ma do nas? Otóż każdy z nas stara się doskonalić własne pomysły...z coraz to nową lekcją nabywamy wiedzy co jest dobre dla przedsiębiorcy, a co złe...Powoli kształtujemy swoją wizję przyszłości bizesmena... Staramy się wynieść z zajęć jak najwięcej, abyśmy kiedyś mogli być dumni z naszej sprawnie działającej firmy ;)

27 lutego 2009

Na zajęciach...

Poniedziałek, 23 lutego upłynął nam na dyskusji, której tematem były "Typy osobowości". Poznaliśmy jakim zachowaniem charakteryzuje się sangwinik, flegmatyk, choleryk, melancholik. Każdy z nas dopasował się do typu, który najbardziej do niego pasował. Zwykle była to swego rodzaju 'mieszanka', aczkolwiek bardzo dobra, gdyż pan prowadzący zajęcia, oznajmił, iż mamy cechy, które charakteryzują ludzi przedsiębiorczych :D
Oto wykonany przez nas plakat:


Na wtorkowych zajęciach, 24 lutego omawialiśmy temat "Praca w gospodarce rynkowej i sposoby przeciwdziałania z bezrobociem. Poszukiwanie pracy". Każdy wie jak ważna jest praca w życiu człowieka. Każdy z nas ma już pomysł na to, co mógł by robić w przyszłości. Na lekcji poznaliśmy terminologię związaną z rynkiem pracy, przyjrzeliśmy się bliżej problemowi bezrobocia i dowiedzieliśmy się o formach działalności gospodarczej.


25 lutego zrealizowaliśmy temat "Funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych". Poznaliśmy terminologię i istotę funkcjonowania giełdy. Dowiedzieliśmy się jak dobrze inwestować, co można zyskać, a co stracić kupując akcje itp.

9 stycznia 2009

Działalność gospodarcza a państwo

Na kolejnych naszych zajęciach rozmawialiśmy o państwie, o pomocy, o wadach i zaletach ingerencji państwa w firmę. Korzystaliśmy z materiałów otrzymanych w projekcie oraz wiedzy zaczerpniętej ze stron internetowych poświęconych działalności gospodarczej. Prowadziliśmy dyskusję na temat czy szef firmy ma w życiu łatwo, czy też nie... doszliśmy do wniosku, że głowa firmy musi być przygotowana na wszystko, nawet na gorsze dni.