zapraszamy na naszą strone

Zapraszamy na naszą stronę:

https://sites.google.com/site/nibirowie/
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą nauka i biznes. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą nauka i biznes. Pokaż wszystkie posty

28 marca 2009

Państwo pomaga przedsiębiorcom.



27 marca NIBowe zajęcia przeprowadziliśmy pod tematem „Jak Państwo może pomóc przedsiębiorcom? Polityka regionalna.” Dowiedzieliśmy się kolejnych wielu ważnych rzeczy, które pomogą nam w przyszłości być dobrymi przedsiębiorcami ;) Poznaliśmy czym jest polityka regionalna i dlaczego Polska podzielona jest na mniejsze ‘części’, w których mamy odrębną władzę. Skupiliśmy się głównie na rozmowie o pomocy regionalnej, dotacjach, które można uzyskać na rozwój naszych przyszłych firm :D
Zagadnienia dawniej nam obce teraz stały się bardzo bliskie i zrozumiałe:
- Polityka strukturalna- celowa działalność organów władzy publicznej zmierzająca do przebudowy struktury gospodarczej i pobudzenia rozwoju gospodarczego danego obszaru. Prostszym językiem mówiąc: wyrównuje różnice, uzupełnia środki i koryguje własności rynku w zakresie gospodarczym, socjalnym, branżowym ;)
- Polityka regionalna- świadoma i celowa działalność centralnych organów władzy publicznej, zmierzająca do regulowania międzyregionalnych proporcji rozwoju.
- Dotacje unijne- pojęcie wcześniej nam już znane. Ileż to dzięki dotacjom z Unii mamy łatwiejsze życie xD


A na koniec porozmawialiśmy o naszych pomysłach na biznes. PODSTAWĄ SUKCESU JEST CIEKAWY POMYSŁ I DOBRY PLAN BIZNESOWY. Jak to się ma do nas? Otóż każdy z nas stara się doskonalić własne pomysły...z coraz to nową lekcją nabywamy wiedzy co jest dobre dla przedsiębiorcy, a co złe...Powoli kształtujemy swoją wizję przyszłości bizesmena... Staramy się wynieść z zajęć jak najwięcej, abyśmy kiedyś mogli być dumni z naszej sprawnie działającej firmy ;)

2 marca 2009

Spożycie dobrej wody

Na zajęciach w piątek (27.02.2009r.) w dalszym ciągu realizując temat "Czy spożywamy dobrą wodę?" przeprowadziliśmy kilka testów między innymi na wodzie takiej, którą codziennie spożywamy oraz na takiej ze stawu z różnymi substancjami, które mogą się w nich znajdować. Przebieg naszych obserwacji i doświadczeń:

Test na zawartość PO4 w wodzie z jeziora i w wodzie z kranu:



Test na zawartość NO3 w wodzie z jeziora i w wodzie z kranu.






Test na zawartość NH4 w wodzie z kranu i z jeziora.





Test na zawartość NO2 w wodzie.




Kontrola wartości pH w wodzie słodkiej i słonej.





Po zakończeniu naszych badań doszliśmy do wniosku, że spożywamy jednak dobrą wodę i bardzo się cieszymy z tego powodu:).

27 lutego 2009

Na zajęciach...

Poniedziałek, 23 lutego upłynął nam na dyskusji, której tematem były "Typy osobowości". Poznaliśmy jakim zachowaniem charakteryzuje się sangwinik, flegmatyk, choleryk, melancholik. Każdy z nas dopasował się do typu, który najbardziej do niego pasował. Zwykle była to swego rodzaju 'mieszanka', aczkolwiek bardzo dobra, gdyż pan prowadzący zajęcia, oznajmił, iż mamy cechy, które charakteryzują ludzi przedsiębiorczych :D
Oto wykonany przez nas plakat:


Na wtorkowych zajęciach, 24 lutego omawialiśmy temat "Praca w gospodarce rynkowej i sposoby przeciwdziałania z bezrobociem. Poszukiwanie pracy". Każdy wie jak ważna jest praca w życiu człowieka. Każdy z nas ma już pomysł na to, co mógł by robić w przyszłości. Na lekcji poznaliśmy terminologię związaną z rynkiem pracy, przyjrzeliśmy się bliżej problemowi bezrobocia i dowiedzieliśmy się o formach działalności gospodarczej.


25 lutego zrealizowaliśmy temat "Funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych". Poznaliśmy terminologię i istotę funkcjonowania giełdy. Dowiedzieliśmy się jak dobrze inwestować, co można zyskać, a co stracić kupując akcje itp.

19 lutego 2009

"Skrobia jako substancja i materiał zapasowy u roślin".

Na dzisiejszych (19.02) zajęciach realizowaliśmy temat "Skrobia jako substancja i materiał zapasowy u roślin". Celem naszego doświadczenia było wykrywanie skrobi w tkankach roślin aktywnych i nieaktywnych fotosyntetycznie.
Sprzęt i odczynniki wykorzystane w doświadczeniu:

  • 1 duży słoik do odbarwienia liści
  • ok. 10 ml mieszaniny etanol-aceton do odbarwienia liści
  • zielony świeży liść i liść etiolowany
  • dostęp do łaźni wodnej
  • 1 pęsetkę
  • 1 szalka do barwienia liści
  • ok. 10 ml jodyny do barwienia liści

Przeprowadziliśmy doświadczenie, które udowodniło nam, że każda żywa roślina posiada skrobię.
Foto-przebieg naszego doświadczenia:



Barwniki Fotosyntetyczne

Na dzisiejszych zajęciach (18.02) przeprowadziliśmy doświadczenie mające na celu także zidentyfikować barwniki fotosyntetyczne liści, ale nieco innym sposobem. Nasz inny sposób polegał na tym, że zamiast łaźni z wodą tarliśmy liść (pokrojony) wraz z mieszaniną etanol-aceton oraz z odrobiną pisku aby liść lepiej puścił ekstrakt. Następnie oddzieliliśmy liść z piaskiem od zawartości płynnej i nałożyliśmy ją na chropowatą stronę wskaźnika.
Foto-przebieg naszego doświadczenia:





Badanie barwników fotostsyntetycznych.

Celem naszego doświadczenia było badanie barwników fotosyntetycznych liści.
Do tego zadania użyliśmy takich rzeczy jak:

  • 1 duży słoik do odbarwiania liści
  • ok. 10 ml mieszaniny etanol-aceton do odbarwiania liści
  • zielony świeży liść
  • dostęp do łaźni wodnej
  • 1 płytka do chromatografii cienkowarstwowej TLC
  • 2 końcówki kapilarne do nakładania próbek
  • zakręcony słoik z mieszaniną chromatograficzną benzyna-aceton 10:1
  • ekstrakt z barwników fotosyntetycznych jako wzorzec


Opis naszego doświadczenia: na samym początku umieściliśmy liść w słoiku, następnie zalaliśmy liść cienką warstwą mieszaniny etanol-aceton. Włożyliśmy słoik do gorącej łaźni mieszając równocześnie jego zawartość poprzez kołysanie. W ciągu kwadransa liść się odbarwił, a barwniki fotosyntetyczne przeszły do roztworu etanol-aceton. Ekstrakt barwników nakładaliśmy przy pomocy końcówki kapilarnej na chropowatą stronę płytki do chromatografii, w odległości ok 1 cm od jej dolnej krawędzi tak, jak widać na fotografii poniżej. Po 10 sekundach w to samo miejsce nakładaliśmy kolejne krople ekstraktu. Odczekaliśmy niecałe 5 minut aż naniesiony materiał na płytce wysechł i po tej czynności wysuszoną płytkę wstawiliśmy pionowo do komory chromatograficznej i ją zamknęliśmy. Kiedy już czoło ekstraktu znajdowało się blisko góry wyjęliśmy płytkę z komory i ją wysuszyliśmy. Musimy przyznać, że doświadczenie nam się bardzo dobrze udało i widzieliśmy granicę pomiędzy kolejnymi warstwami barwników w roślinie.

9 stycznia 2009

Działalność gospodarcza a państwo

Na kolejnych naszych zajęciach rozmawialiśmy o państwie, o pomocy, o wadach i zaletach ingerencji państwa w firmę. Korzystaliśmy z materiałów otrzymanych w projekcie oraz wiedzy zaczerpniętej ze stron internetowych poświęconych działalności gospodarczej. Prowadziliśmy dyskusję na temat czy szef firmy ma w życiu łatwo, czy też nie... doszliśmy do wniosku, że głowa firmy musi być przygotowana na wszystko, nawet na gorsze dni.