zapraszamy na naszą strone

Zapraszamy na naszą stronę:

https://sites.google.com/site/nibirowie/

21 listopada 2010

19.11.2010r.

TEMAT: PODZIAŁ PRACY W PRZEDSIĘBIORSTWIE PODSTAWĄ STRUKTUR ORGANIZACYJNYCH.



Każde przedsiębiorstwo realizuje wielorakie i obszerne zadanie, dla tego też musi być zorganizowane i musi byś w nim podział pracy.
Podział pracy to:podział zadań na odpowiednie części,czyli zadania cząstkowe,a te na dalsze elementy,dalej już niepodzielne.

W wyniku podziału pracy powstają:
-stanowiska pracy-miejsce pracy odpowiednio wyposażone, rozróżnia się stanowiska pracy umysłowej i fizycznej
-komórki organizacyjne-stanowiska pracy w których wykonuje się podobne zadania

Rodzaje struktur organizacyjnych
-liniowa
-funkcjonalna
-sztabowo-liniowa

10. 11.1010r.

TEMAT:WOJENNE MANEWRY FOTONÓW ZJAWISKO FOTOELEKTRYCZNE.



Fotony-pewne zjawiska wskazują,że światło ma naturę falową.Przykładami takich zjawisk są interferencja i dyfrakcja. Ale znane są także inne zjawiska, które sugerują, że światło ma własności cząstek. Należy do nich zjawisko fotoelektryczne. Einstein ( w 1905 r.) wyjaśnił je zakładając, że światło (i każde inne promieniowanie elektromagnetyczne) składa się z "porcji" energii, nazwanych fotonami. Każdy foton jest jednym kwantem energii.

Zjawisko fotoelektryczne-jeżeli pewne substancje zostaną oświetlone światłem (lub promieniowaniem o mniejszej długości fali), to z ich powierzchni są emitowane elektrony. Zjawisko to nosi nazwę zjawiska fotoelektrycznego. Energia kinetyczna emitowanych elektronów zawiera się w pewnym przedziale wartości, do pewnej wartości maksymalnej.

Elektroskop – aparat do wykrywania ładunku elektrycznego, a właściwie napięcia elektrycznego. Prosty elektroskop listkowy składa się z pionowego metalowego pręta, na którego końcu są przymocowane przegubowo dwa prostokątne listki z cienkiej i lekkiej folii przewodzącej prąd. Wykorzystuje zjawisko odpychania się jednoimiennych ładunków elektrycznych. Przy zetknięciu pręta z obiektem naładowanym elektrycznie część ładunku przepływa z tego obiektu do elektroskopu, listki folii odpychają się, wielkość odchylenia listków zależy od zgromadzonego na nich ładunku.

13 listopada 2010

5.11.10.

TEMAT: ŚWIATŁO, JAKO FALA POPRZECZNA-POLARYZACJA ŚWIATŁA.



Prawo Brewstera-prawo stwierdzające, że światło naturalne (niespolaryzowane) padające na granicę dwóch przezroczystych dielektryków pod takim kątem αB, że promień odbity i promień załamany tworzą kąt 90°, ulega przy odbiciu całkowitej polaryzacji liniowej w płaszczyźnie padania.

Fale elektromagnetyczne-zaburzenia pola elektromagnetycznego, rozchodzące się w przestrzeni.

Polaryzacja światła-całkowite lub częściowe uporządkowanie drgań fali świetlnej. Następuje w wyniku odbicia podwójnego załamania, rozproszenia na małych cząstkach.

12 listopada 2010

29.10.10.

TEMAT: JAK Z DWÓCH ZROBIĆ SZEŚĆ-DYFRAKCJA I INTERFERENCJA ŚWIATŁA.


Dyfrakcja świetlna-ugięcie fal świetlnych, gdy napotkają na przeszkodę.

Interferencja światła-nakładanie się dwóch lub większej liczby wiązek, w wyniku czego dochodzi do wzmocnienia lub wygaszenia interferencyjnego.

/>

22.10.10

TEMAT: BIAŁE JEST BARWNE, CZYLI ROZSZCZEPIENIE ŚWIATŁA.



Rozszczepienie światła białego zachodzi na skutek różnic prędkości rozchodzenia się poszczególnych świateł barwnych w ciałach przezroczystych. W próżni wszystkie światła, niezależnie od barwy, rozchodzą się z taką samą prędkością. W ciałach przezroczystych najszybciej rozchodzi się światło czerwone, najwolniej fioletowe.

18 października 2010

2010.10.15

TEMAT: PLAN ORGANIZACYJNO-FINANSOWY MOJEJ FIRMY.


Dzisiaj na zajęciach utworzyliśmy firmę stymulacyjną pod nazwą NIBSZTEJNI.

Funkcje jakie pełnimy
Prezes-Rafał Plucinski
Sekretarz-Ania Wawrzyniak
Księgowa-Natalia Myszkiewicz
Informatyk-Ewa Myszker
Marketing-Julia Nikodem
Ekspert-Katarzyna Menes
Magazynier-Aneta Pankros
Pracownik magazynu-Bartek Kurczewski
Kierowca-Krzysztof Parus
Osoba personalna-Weronika Kwiatkowska


2010.10.08

TEMAT: ISTOTA DZIAŁALNOŚCI FIRM STYMULACYJNYCH.WCHODZIMY W ATMOSFERĘ WŁASNEGO BIZNESU.




FIRMA SYMULACYJNA-Firma symulacyjna to przedsiębiorstwo zakładane przez uczniów/szkolących się z pomocą osoby wspierającej/trenera w celu podejmowania działań/czynności handlowych, dająca osobom szkolącym się możliwości nabycia umiejętności prowadzenia biznesu, a także wzmocnienia ich wiadomości teoretycznych o praktykę.Praca w firmie symulacyjnej dostarcza osobom szkolącym się umiejętności i wiedzę niezbędną do zostania przedsiębiorcą lub znalezienia zatrudnienia po zakończonej praktyce w firmie symulacyjnej. Firmy symulacyjne, nie tylko kształtują umiejętności prowadzenia firmy wśród osób młodych (np. uczniów szkół średnich, policealnych), ale także wśród osób dorosłych (np.: pracowników, bezrobotnych, kobiet wracających do pracy, studentów, dorosłych z niepełnosprawnościami).

Firmy stymulacyjne mogą pracować p, ponieważ istnieje krajowa i międzynarodowa sieć firm stymulacyjnych.W Polsce jest ich około 45.
Pierwsze firmy, po II wojnie światowej , zostały założone przez Instytut Współpracy Międzynarodowej Niemieckiego Związku Uniwersytetów Ludowych w 1990r.
Witamy po przerwie. życzymy wszystkim uczniom owocnej pracy, nauczycielom zadowolenia z naszych wyników.

W tym roku szkolnym będziemy się zajmować następującymi tematami: „W kręgu światła” (nauki matematyczno – przyrodnicze) oraz „Zdobywanie przewagi konkurencyjnej” (nauki z zakresu przedsiębiorczości).

Zmienił się również skład naszego zespołu i jego nazwa. Oto członkowie grupy NIBIROWIE:
-Weronika Kwiatkowska
-Krzysztof Parus
-Natalia Myszkiewicz
-Ania Wawrzyniak-
-Katarzyna Menes

20 czerwca 2010

KONIEC ROKU SZKOLNEGO

Już za kilka dni pożegnamy, na dwa miesiące, mury szkolne.Zakończyliśmy tegoroczne zajęcia NIB-u,na których dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy.Wszystkim NIB-owiczom życzymy udanych wakacji i powrotu z nowymi siłami do naszych zajęć w nowym roku szkolnym.Szczególnie chcieliśmy się pożegnać z tymi uczestnikami NIB-u, którzy kończą gimnazjum.
ŻYCZYMY WAM WSPANIAŁYCH WAKACJI I POWODZENIA W NOWEJ SZKOLE!

21 maja 2010

WYCIECZKA

Wszystko co dobre kiedyś się kończy, również nasza wycieczka dobiegła końca-szkoda. Zwiedziliśmy takie miasta jak Zielona Góra, Poczdam, Berlin, Drezno.Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc m.in. Muzeum Techniki w Berlinie, Muzeum Higieny w Dreźnie, w Poczdamie jedyny w Europie LAS TROPIKALNY, w Zielonej Górze Skansen i Ogród botaniczny.Zawarliśmy nowe znajomości spotkaliśmy się ze kolegami, których poznaliśmy na obozie w Dusznikach.


16 maja 2010

Lekcja 31, 11maja

TEMAT: Uroczyste zakończenie działalności Gimnazjalnego Instytutu Ekologii.

Dzisiaj zajmowaliśmy się badaniem gleby. Przeprowadziliśmy wiele doświadczeń m.in.
-odczyn gleby
-pojemność gleby
-sorpcja fizyczna gleby
-wpływ nawozów zawierających wapń i sód na strukturę gruzełkową gleby







Krzysztof Parus