zapraszamy na naszą strone

Zapraszamy na naszą stronę:

https://sites.google.com/site/nibirowie/

18 października 2010

2010.10.15

TEMAT: PLAN ORGANIZACYJNO-FINANSOWY MOJEJ FIRMY.


Dzisiaj na zajęciach utworzyliśmy firmę stymulacyjną pod nazwą NIBSZTEJNI.

Funkcje jakie pełnimy
Prezes-Rafał Plucinski
Sekretarz-Ania Wawrzyniak
Księgowa-Natalia Myszkiewicz
Informatyk-Ewa Myszker
Marketing-Julia Nikodem
Ekspert-Katarzyna Menes
Magazynier-Aneta Pankros
Pracownik magazynu-Bartek Kurczewski
Kierowca-Krzysztof Parus
Osoba personalna-Weronika Kwiatkowska


2010.10.08

TEMAT: ISTOTA DZIAŁALNOŚCI FIRM STYMULACYJNYCH.WCHODZIMY W ATMOSFERĘ WŁASNEGO BIZNESU.




FIRMA SYMULACYJNA-Firma symulacyjna to przedsiębiorstwo zakładane przez uczniów/szkolących się z pomocą osoby wspierającej/trenera w celu podejmowania działań/czynności handlowych, dająca osobom szkolącym się możliwości nabycia umiejętności prowadzenia biznesu, a także wzmocnienia ich wiadomości teoretycznych o praktykę.Praca w firmie symulacyjnej dostarcza osobom szkolącym się umiejętności i wiedzę niezbędną do zostania przedsiębiorcą lub znalezienia zatrudnienia po zakończonej praktyce w firmie symulacyjnej. Firmy symulacyjne, nie tylko kształtują umiejętności prowadzenia firmy wśród osób młodych (np. uczniów szkół średnich, policealnych), ale także wśród osób dorosłych (np.: pracowników, bezrobotnych, kobiet wracających do pracy, studentów, dorosłych z niepełnosprawnościami).

Firmy stymulacyjne mogą pracować p, ponieważ istnieje krajowa i międzynarodowa sieć firm stymulacyjnych.W Polsce jest ich około 45.
Pierwsze firmy, po II wojnie światowej , zostały założone przez Instytut Współpracy Międzynarodowej Niemieckiego Związku Uniwersytetów Ludowych w 1990r.
Witamy po przerwie. życzymy wszystkim uczniom owocnej pracy, nauczycielom zadowolenia z naszych wyników.

W tym roku szkolnym będziemy się zajmować następującymi tematami: „W kręgu światła” (nauki matematyczno – przyrodnicze) oraz „Zdobywanie przewagi konkurencyjnej” (nauki z zakresu przedsiębiorczości).

Zmienił się również skład naszego zespołu i jego nazwa. Oto członkowie grupy NIBIROWIE:
-Weronika Kwiatkowska
-Krzysztof Parus
-Natalia Myszkiewicz
-Ania Wawrzyniak-
-Katarzyna Menes

20 czerwca 2010

KONIEC ROKU SZKOLNEGO

Już za kilka dni pożegnamy, na dwa miesiące, mury szkolne.Zakończyliśmy tegoroczne zajęcia NIB-u,na których dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy.Wszystkim NIB-owiczom życzymy udanych wakacji i powrotu z nowymi siłami do naszych zajęć w nowym roku szkolnym.Szczególnie chcieliśmy się pożegnać z tymi uczestnikami NIB-u, którzy kończą gimnazjum.
ŻYCZYMY WAM WSPANIAŁYCH WAKACJI I POWODZENIA W NOWEJ SZKOLE!

21 maja 2010

WYCIECZKA

Wszystko co dobre kiedyś się kończy, również nasza wycieczka dobiegła końca-szkoda. Zwiedziliśmy takie miasta jak Zielona Góra, Poczdam, Berlin, Drezno.Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc m.in. Muzeum Techniki w Berlinie, Muzeum Higieny w Dreźnie, w Poczdamie jedyny w Europie LAS TROPIKALNY, w Zielonej Górze Skansen i Ogród botaniczny.Zawarliśmy nowe znajomości spotkaliśmy się ze kolegami, których poznaliśmy na obozie w Dusznikach.


16 maja 2010

Lekcja 31, 11maja

TEMAT: Uroczyste zakończenie działalności Gimnazjalnego Instytutu Ekologii.

Dzisiaj zajmowaliśmy się badaniem gleby. Przeprowadziliśmy wiele doświadczeń m.in.
-odczyn gleby
-pojemność gleby
-sorpcja fizyczna gleby
-wpływ nawozów zawierających wapń i sód na strukturę gruzełkową gleby







Krzysztof Parus

lekcja 30, 4 maja

TEMAT:Kongres ekologiczny "Wiek XXI wiekiem przywracania świata ludziom i ludzi światu"

Na dzisiejszych zajęciach przeglądaliśmy i analizowaliśmy "Wyspy" zespołów uczestniczących w projekcie.Po długiej dyskusji wybraliśmy następujące zespoły
I miejsce - Magowie Wiedzy Galewice "Wyspa Gallandia"
II miejsce - Przyrodnicy Jury Irządze "Wyspa Eldorado"
III miejsce - Zespól Badawczo-Przedsiębiorczy Oława "Aquaria-Wyspa Nauki"

Montowaliśmy również urządzenie do wytwarzania energii odnawialnej.





Krzysztof Parus

9 maja 2010

Lekcja 29, 30 kwietnia

TEMAT:ZUS


Każdy pracownik płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.
Składka na ubezpieczenie społeczne składa się z :
-ubezpieczenia emerytalnego, które wynosi 19,52% podstawy wymiaru, po połowie odprowadza je pracownik i pracodawca
-ubezpieczenie rentowe,wynosi 13% podstawy wymiaru,po połowie odprowadza je pracownik i pracodawca
-ubezpieczenie chorobowe, wynosi 2,45% podstawy wymiaru, w całości finansuje pracownik
- ubezpieczenie wypadkowe, wynosi od 0,97% do 3,86% podstawy wymiaru, finansuje je pracodawca.Składka na ubezpieczenie.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne:
- składka wynosi 8,25%, w całości pokrywa ją pracownik.

Krzysztof Parus

UROCZYSTE POSADZENIE DĘBU

12 kwietnia przy Zespole Szkół w Targowej Górce, w pierwszą rocznicę przyjęcia przez szkołę ziemi z grobów z Katynia, posadzono drzewo pamięci.Drzewo posadzono w pobliżu szkoły, aby uhonorować Wincentego Dutkiewicza urodzonego w niedaleko położonym Starczanowie,który był aspirantem Policji w Poznaniu, oraz aby uczcić pamięć innych ofiar katyńskich.W tym dniu mjr Rubasiński, który w ubiegłym roku przekazał ziemię katyńską, podarował naszej szkole pamiątkowy medal, który otrzymał z okazji dwudziestej rocznicy powstania poznańskiego stowarzyszenia "Katyń".




Krzysztof Parus

8 maja 2010

OmNIBus w Poznaniu

21 kwietnia NIBowicze oraz uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół w Targowej Górce wyjechali do Poznania na wykłady przygotowane przez naukowców z Politechniki Poznańskiej.Pokazy były bardzo ciekawe. Dowiedzieliśmy się kiedy włosy stają dęba, jak można zrobić baterię z cytryny.Wielu z nas bardzo chętnie uczestniczyło w doświadczeniach. "Sladami elektronu wędrowniczka" Poznań 21.O4.2010r.
1.Pierwsze doświadczenie z wędrującym elektronem.
Potrzebne materiały: bursztyn,materiał,kuleczki styropianu.
Inne doświadczenie Materiały: piłeczki pingpongowe,tasiemki, peruka.
2.Elektrony wędrują nie tylko w małej skali, mogą się przemieszczac w dużej skali.Aby elektron się poruszał można go zachęcić w "delikatny sposób". Doświadczenie
Potrzebne materiały:bateria słoneczna,światło,sygnał brzęczący,mikrofon.
Następnym doświadczeniem był eksperyment z elektrownią wiatrową.
3.Wędrujące elektrony są w ciągłym ruchu.Mogą wędrować przez organizmy żywe, lecz jest to niebezpieczne. Wędrujące elektrony wytwarzają wokół siebie pole magnetyczne, poprzez umiejętne nawijanie zwojnicy elektrycznej.
4.Magnetyczna lewitacja
Doświadczenie
-lewitacja długopisu
-lewitacja diamagnetyczna.
5.Skąd pole magnetyczne jeśli"prąd nie płynie" Elektron krążąc wokół siebie też jest w ruchu!!!
Doświadczenie -działo magnetyczne
6.Wyróżniamy magnesy duże, średnie, małe i wiele innych magnesów.
Doświadczenie -ciecz magnetyczna(smolista)
7.Pole magnetyczne może wytwarzać prąd elektryczny."Elektron w zaprzęgu"czyli silniki elektromagnetyczne Doswiadczenie -poduszkowiec -wirujący bączek
8.Elektrony w kompasie-czyli jak zbudować alarm doskonały?
Weronika Kwiatkowska







Krzysztof Parus

Lekcja 28, 20 kwietnia

TEMAT: Wędrówka do Urzędu Skarbowego i informacji podatkowych ciąg dalszy.

Aby uzyskać NIB należy złożyć EDG-1, który składamy w gminie.Jeśli zakładamy działalność w formie spółki należy jeszcze złożyć formularz NIP-2.Natomiast jeśli zakładamy spółkę prawa handlowego razem z wnioskiem do Rejestru Przedsiębiorstw KRS należy złożyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2.
Urząd Skarbowy informujemy o następujących danych
- numerach firmowych rachunków bankowych
- danych biura rachunkowego prowadzącego dokumentację podatkową
- danych o prowadzonej dokumentacji podatkowej
- danych kontaktowych(telefon, e-meil)
Osoby fizyczne, lub spółki osobowe zakładające firmę mają możliwość wyboru formy opodatkowania, które omówiliśmy na lekcji 24.
Każdy kto zajmuje się produkcją, sprzedażą towarów i usług zobowiązany jest odprowadzić do urzędu skarbowego podatek VAT.

Post: Krztsztof Parus

6 maja 2010

Lekcja 26/27 13 kwietnia

TEMAT:"Akwarium" Analiza zmiana w ekosystemie i stan wody.
"Wyspa" finał zadania zespołowego.


Zajęcia rozpoczęliśmy od ćwiczeń otwierających. Pierwszy uczeń miał podać słowo,następny musiał jak najszybciej podać kolejne słowo rozpoczynające się na ostatnią literę słowa wypowiedzianego przez poprzednika.Następnie oglądaliśmy projekty wysp innych drużyn.Nie wytypowaliśmy jeszcze,które uważamy za najlepsze,ponieważ wystąpiła różnica zdań.
W dalszej części zajęć zajęliśmy się obserwacją akwarium.Woda w akwarium nie była zmieniana od kilku dni .Była mętna i miała nie przyjemny zapach.Stwierdziliśmy, że gdyby były filtry nie zanieczyszczała by się tak wcześnie.Na koniec zajęć, po przebadaniu wody,zmieniliśmy ją.Rybki znowu miały lepsze warunki do życia.





Post i foto: Krzysztof Parus