zapraszamy na naszą strone

Zapraszamy na naszą stronę:

https://sites.google.com/site/nibirowie/

21 maja 2010

WYCIECZKA

Wszystko co dobre kiedyś się kończy, również nasza wycieczka dobiegła końca-szkoda. Zwiedziliśmy takie miasta jak Zielona Góra, Poczdam, Berlin, Drezno.Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc m.in. Muzeum Techniki w Berlinie, Muzeum Higieny w Dreźnie, w Poczdamie jedyny w Europie LAS TROPIKALNY, w Zielonej Górze Skansen i Ogród botaniczny.Zawarliśmy nowe znajomości spotkaliśmy się ze kolegami, których poznaliśmy na obozie w Dusznikach.


16 maja 2010

Lekcja 31, 11maja

TEMAT: Uroczyste zakończenie działalności Gimnazjalnego Instytutu Ekologii.

Dzisiaj zajmowaliśmy się badaniem gleby. Przeprowadziliśmy wiele doświadczeń m.in.
-odczyn gleby
-pojemność gleby
-sorpcja fizyczna gleby
-wpływ nawozów zawierających wapń i sód na strukturę gruzełkową gleby







Krzysztof Parus

lekcja 30, 4 maja

TEMAT:Kongres ekologiczny "Wiek XXI wiekiem przywracania świata ludziom i ludzi światu"

Na dzisiejszych zajęciach przeglądaliśmy i analizowaliśmy "Wyspy" zespołów uczestniczących w projekcie.Po długiej dyskusji wybraliśmy następujące zespoły
I miejsce - Magowie Wiedzy Galewice "Wyspa Gallandia"
II miejsce - Przyrodnicy Jury Irządze "Wyspa Eldorado"
III miejsce - Zespól Badawczo-Przedsiębiorczy Oława "Aquaria-Wyspa Nauki"

Montowaliśmy również urządzenie do wytwarzania energii odnawialnej.





Krzysztof Parus

9 maja 2010

Lekcja 29, 30 kwietnia

TEMAT:ZUS


Każdy pracownik płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.
Składka na ubezpieczenie społeczne składa się z :
-ubezpieczenia emerytalnego, które wynosi 19,52% podstawy wymiaru, po połowie odprowadza je pracownik i pracodawca
-ubezpieczenie rentowe,wynosi 13% podstawy wymiaru,po połowie odprowadza je pracownik i pracodawca
-ubezpieczenie chorobowe, wynosi 2,45% podstawy wymiaru, w całości finansuje pracownik
- ubezpieczenie wypadkowe, wynosi od 0,97% do 3,86% podstawy wymiaru, finansuje je pracodawca.Składka na ubezpieczenie.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne:
- składka wynosi 8,25%, w całości pokrywa ją pracownik.

Krzysztof Parus

UROCZYSTE POSADZENIE DĘBU

12 kwietnia przy Zespole Szkół w Targowej Górce, w pierwszą rocznicę przyjęcia przez szkołę ziemi z grobów z Katynia, posadzono drzewo pamięci.Drzewo posadzono w pobliżu szkoły, aby uhonorować Wincentego Dutkiewicza urodzonego w niedaleko położonym Starczanowie,który był aspirantem Policji w Poznaniu, oraz aby uczcić pamięć innych ofiar katyńskich.W tym dniu mjr Rubasiński, który w ubiegłym roku przekazał ziemię katyńską, podarował naszej szkole pamiątkowy medal, który otrzymał z okazji dwudziestej rocznicy powstania poznańskiego stowarzyszenia "Katyń".




Krzysztof Parus

8 maja 2010

OmNIBus w Poznaniu

21 kwietnia NIBowicze oraz uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół w Targowej Górce wyjechali do Poznania na wykłady przygotowane przez naukowców z Politechniki Poznańskiej.Pokazy były bardzo ciekawe. Dowiedzieliśmy się kiedy włosy stają dęba, jak można zrobić baterię z cytryny.Wielu z nas bardzo chętnie uczestniczyło w doświadczeniach. "Sladami elektronu wędrowniczka" Poznań 21.O4.2010r.
1.Pierwsze doświadczenie z wędrującym elektronem.
Potrzebne materiały: bursztyn,materiał,kuleczki styropianu.
Inne doświadczenie Materiały: piłeczki pingpongowe,tasiemki, peruka.
2.Elektrony wędrują nie tylko w małej skali, mogą się przemieszczac w dużej skali.Aby elektron się poruszał można go zachęcić w "delikatny sposób". Doświadczenie
Potrzebne materiały:bateria słoneczna,światło,sygnał brzęczący,mikrofon.
Następnym doświadczeniem był eksperyment z elektrownią wiatrową.
3.Wędrujące elektrony są w ciągłym ruchu.Mogą wędrować przez organizmy żywe, lecz jest to niebezpieczne. Wędrujące elektrony wytwarzają wokół siebie pole magnetyczne, poprzez umiejętne nawijanie zwojnicy elektrycznej.
4.Magnetyczna lewitacja
Doświadczenie
-lewitacja długopisu
-lewitacja diamagnetyczna.
5.Skąd pole magnetyczne jeśli"prąd nie płynie" Elektron krążąc wokół siebie też jest w ruchu!!!
Doświadczenie -działo magnetyczne
6.Wyróżniamy magnesy duże, średnie, małe i wiele innych magnesów.
Doświadczenie -ciecz magnetyczna(smolista)
7.Pole magnetyczne może wytwarzać prąd elektryczny."Elektron w zaprzęgu"czyli silniki elektromagnetyczne Doswiadczenie -poduszkowiec -wirujący bączek
8.Elektrony w kompasie-czyli jak zbudować alarm doskonały?
Weronika Kwiatkowska







Krzysztof Parus

Lekcja 28, 20 kwietnia

TEMAT: Wędrówka do Urzędu Skarbowego i informacji podatkowych ciąg dalszy.

Aby uzyskać NIB należy złożyć EDG-1, który składamy w gminie.Jeśli zakładamy działalność w formie spółki należy jeszcze złożyć formularz NIP-2.Natomiast jeśli zakładamy spółkę prawa handlowego razem z wnioskiem do Rejestru Przedsiębiorstw KRS należy złożyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2.
Urząd Skarbowy informujemy o następujących danych
- numerach firmowych rachunków bankowych
- danych biura rachunkowego prowadzącego dokumentację podatkową
- danych o prowadzonej dokumentacji podatkowej
- danych kontaktowych(telefon, e-meil)
Osoby fizyczne, lub spółki osobowe zakładające firmę mają możliwość wyboru formy opodatkowania, które omówiliśmy na lekcji 24.
Każdy kto zajmuje się produkcją, sprzedażą towarów i usług zobowiązany jest odprowadzić do urzędu skarbowego podatek VAT.

Post: Krztsztof Parus

6 maja 2010

Lekcja 26/27 13 kwietnia

TEMAT:"Akwarium" Analiza zmiana w ekosystemie i stan wody.
"Wyspa" finał zadania zespołowego.


Zajęcia rozpoczęliśmy od ćwiczeń otwierających. Pierwszy uczeń miał podać słowo,następny musiał jak najszybciej podać kolejne słowo rozpoczynające się na ostatnią literę słowa wypowiedzianego przez poprzednika.Następnie oglądaliśmy projekty wysp innych drużyn.Nie wytypowaliśmy jeszcze,które uważamy za najlepsze,ponieważ wystąpiła różnica zdań.
W dalszej części zajęć zajęliśmy się obserwacją akwarium.Woda w akwarium nie była zmieniana od kilku dni .Była mętna i miała nie przyjemny zapach.Stwierdziliśmy, że gdyby były filtry nie zanieczyszczała by się tak wcześnie.Na koniec zajęć, po przebadaniu wody,zmieniliśmy ją.Rybki znowu miały lepsze warunki do życia.





Post i foto: Krzysztof Parus

12 kwietnia 2010

UCZCZENIE PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY

Dzisiaj 12 kwietnia 2010r. w naszej szkole, na pierwszej lekcji, odbył się apel poświęcony ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.Minutą ciszy oddaliśmy hołd zmarłym, następnie wszyscy udaliśmy się zapalić znicze przy płytach nagrobnych Amilkara Kosińskiego, patrona naszej szkoły i jego żony Adelajdy.
Również dzisiaj w Poznaniu odbywały się uroczystości upamiętniające 70.rocznicę Zbrodni Katyńskiej.Brali w niej udział przedstawiciele naszej szkoły.


Post i foto: Krzysztof Parus

Lekcja 25, 30 marca

TEMAT: Rejestrujemy firmę i otwieramy konto bankowe.



Spółki , oprócz cywilnej, należy zarejestrować w rejestrze przedsiębiorców Krajowego
Rejestru Sądowego.
Osoba fizyczna , aby zarejestrować firmę musi wypełnić formularz EDG-1 i złożyć go w urzędzie gminy.
Co powinien zawierać wniosek EDG-1?
-oznaczenie przadsiębiorcy(imię, nazwisko)
-nr. ewidencyjny PESEL oraz NIP
-adres przedsiębiorcy, adres firmy, jeżeli znajduje się poza miejscem zamieszkania
-określenie przedmiotu wykonywanej działalności zgodnie z PKD
-datę rozpoczęcia działalności
-nr. telefonu i adres Poczty elektronicznej

Konto bankowe- zapis stanu należności między dwoma podmiotami, z których jeden jest bankiem.
Przedsiębiorca, zgodnie z wyjaśnieniami Ministra Gospodarki w polskim systemie prawnym nie ma obowiązku posiadania konta bankowego. konto wyjątkowo jest wymagane do przeprowadzania określonych typów transakcji czy płatności.

Obserwacja akwarium i zmiana wody.







KRZYSZTOF PARUS

Lekcja 24, 23 marca

TEMAT:Rachunkowosć w ma
łym przedsiębiorstwie. Wybór formy opodatkowania.


Rachunkowosć jest systemem, który dostarcza informacji koniecznych do podejmowania decyzji gospodarczych.
Każda firma jest zobowiązana do prowadzenia rachunkowosci.Sposób prowadzenia rachunkowosci zależy od formy opodatkowania jaką przyjęła firma.
Formy opodatkowania dla osób fizycznych:
- na zasadach ogólnych
- w formie karty podatkowej
- w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych.

Księga Przychodów i Rozchodów - to księga, która pozwala na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, którą prowadzą podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowani na zasadach ogólnych, albo podatkiem liniowym, którzy nie przekroczyli limitu 800000 euro zobowiązującego ich do prowadzenia pełnej księgowości.

Zryczałtowany podatek dochodowy jest jedną z dostępnych form rozliczania się z fiskusem dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Ryczałt obliczany jest według stawek procentowych od osiągniętego przychodu. Podstawą do wyliczenia podatku jaki zapłacimy fiskusowi rozliczając się na zasadach ryczałtu są zapisy ewidencji przychodów, którą będziemy zobowiązani prowadzić.

Karta podatkowa jest najprostszą formą opłacania podatku dochodowego dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Wybierając tą formę nie musimy prowadzić ksiąg rachunkowych, co jest znaczącym ułatwieniem. Nie mamy także obowiązku składania zeznań podatkowych w ciągu roku.

Post: Krztsztof Parus