zapraszamy na naszą strone

Zapraszamy na naszą stronę:

https://sites.google.com/site/nibirowie/

8 maja 2010

OmNIBus w Poznaniu

21 kwietnia NIBowicze oraz uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół w Targowej Górce wyjechali do Poznania na wykłady przygotowane przez naukowców z Politechniki Poznańskiej.Pokazy były bardzo ciekawe. Dowiedzieliśmy się kiedy włosy stają dęba, jak można zrobić baterię z cytryny.Wielu z nas bardzo chętnie uczestniczyło w doświadczeniach. "Sladami elektronu wędrowniczka" Poznań 21.O4.2010r.
1.Pierwsze doświadczenie z wędrującym elektronem.
Potrzebne materiały: bursztyn,materiał,kuleczki styropianu.
Inne doświadczenie Materiały: piłeczki pingpongowe,tasiemki, peruka.
2.Elektrony wędrują nie tylko w małej skali, mogą się przemieszczac w dużej skali.Aby elektron się poruszał można go zachęcić w "delikatny sposób". Doświadczenie
Potrzebne materiały:bateria słoneczna,światło,sygnał brzęczący,mikrofon.
Następnym doświadczeniem był eksperyment z elektrownią wiatrową.
3.Wędrujące elektrony są w ciągłym ruchu.Mogą wędrować przez organizmy żywe, lecz jest to niebezpieczne. Wędrujące elektrony wytwarzają wokół siebie pole magnetyczne, poprzez umiejętne nawijanie zwojnicy elektrycznej.
4.Magnetyczna lewitacja
Doświadczenie
-lewitacja długopisu
-lewitacja diamagnetyczna.
5.Skąd pole magnetyczne jeśli"prąd nie płynie" Elektron krążąc wokół siebie też jest w ruchu!!!
Doświadczenie -działo magnetyczne
6.Wyróżniamy magnesy duże, średnie, małe i wiele innych magnesów.
Doświadczenie -ciecz magnetyczna(smolista)
7.Pole magnetyczne może wytwarzać prąd elektryczny."Elektron w zaprzęgu"czyli silniki elektromagnetyczne Doswiadczenie -poduszkowiec -wirujący bączek
8.Elektrony w kompasie-czyli jak zbudować alarm doskonały?
Weronika Kwiatkowska







Krzysztof Parus

Lekcja 28, 20 kwietnia

TEMAT: Wędrówka do Urzędu Skarbowego i informacji podatkowych ciąg dalszy.

Aby uzyskać NIB należy złożyć EDG-1, który składamy w gminie.Jeśli zakładamy działalność w formie spółki należy jeszcze złożyć formularz NIP-2.Natomiast jeśli zakładamy spółkę prawa handlowego razem z wnioskiem do Rejestru Przedsiębiorstw KRS należy złożyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2.
Urząd Skarbowy informujemy o następujących danych
- numerach firmowych rachunków bankowych
- danych biura rachunkowego prowadzącego dokumentację podatkową
- danych o prowadzonej dokumentacji podatkowej
- danych kontaktowych(telefon, e-meil)
Osoby fizyczne, lub spółki osobowe zakładające firmę mają możliwość wyboru formy opodatkowania, które omówiliśmy na lekcji 24.
Każdy kto zajmuje się produkcją, sprzedażą towarów i usług zobowiązany jest odprowadzić do urzędu skarbowego podatek VAT.

Post: Krztsztof Parus

6 maja 2010

Lekcja 26/27 13 kwietnia

TEMAT:"Akwarium" Analiza zmiana w ekosystemie i stan wody.
"Wyspa" finał zadania zespołowego.


Zajęcia rozpoczęliśmy od ćwiczeń otwierających. Pierwszy uczeń miał podać słowo,następny musiał jak najszybciej podać kolejne słowo rozpoczynające się na ostatnią literę słowa wypowiedzianego przez poprzednika.Następnie oglądaliśmy projekty wysp innych drużyn.Nie wytypowaliśmy jeszcze,które uważamy za najlepsze,ponieważ wystąpiła różnica zdań.
W dalszej części zajęć zajęliśmy się obserwacją akwarium.Woda w akwarium nie była zmieniana od kilku dni .Była mętna i miała nie przyjemny zapach.Stwierdziliśmy, że gdyby były filtry nie zanieczyszczała by się tak wcześnie.Na koniec zajęć, po przebadaniu wody,zmieniliśmy ją.Rybki znowu miały lepsze warunki do życia.





Post i foto: Krzysztof Parus

12 kwietnia 2010

UCZCZENIE PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY

Dzisiaj 12 kwietnia 2010r. w naszej szkole, na pierwszej lekcji, odbył się apel poświęcony ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.Minutą ciszy oddaliśmy hołd zmarłym, następnie wszyscy udaliśmy się zapalić znicze przy płytach nagrobnych Amilkara Kosińskiego, patrona naszej szkoły i jego żony Adelajdy.
Również dzisiaj w Poznaniu odbywały się uroczystości upamiętniające 70.rocznicę Zbrodni Katyńskiej.Brali w niej udział przedstawiciele naszej szkoły.


Post i foto: Krzysztof Parus

Lekcja 25, 30 marca

TEMAT: Rejestrujemy firmę i otwieramy konto bankowe.



Spółki , oprócz cywilnej, należy zarejestrować w rejestrze przedsiębiorców Krajowego
Rejestru Sądowego.
Osoba fizyczna , aby zarejestrować firmę musi wypełnić formularz EDG-1 i złożyć go w urzędzie gminy.
Co powinien zawierać wniosek EDG-1?
-oznaczenie przadsiębiorcy(imię, nazwisko)
-nr. ewidencyjny PESEL oraz NIP
-adres przedsiębiorcy, adres firmy, jeżeli znajduje się poza miejscem zamieszkania
-określenie przedmiotu wykonywanej działalności zgodnie z PKD
-datę rozpoczęcia działalności
-nr. telefonu i adres Poczty elektronicznej

Konto bankowe- zapis stanu należności między dwoma podmiotami, z których jeden jest bankiem.
Przedsiębiorca, zgodnie z wyjaśnieniami Ministra Gospodarki w polskim systemie prawnym nie ma obowiązku posiadania konta bankowego. konto wyjątkowo jest wymagane do przeprowadzania określonych typów transakcji czy płatności.

Obserwacja akwarium i zmiana wody.







KRZYSZTOF PARUS

Lekcja 24, 23 marca

TEMAT:Rachunkowosć w ma
łym przedsiębiorstwie. Wybór formy opodatkowania.


Rachunkowosć jest systemem, który dostarcza informacji koniecznych do podejmowania decyzji gospodarczych.
Każda firma jest zobowiązana do prowadzenia rachunkowosci.Sposób prowadzenia rachunkowosci zależy od formy opodatkowania jaką przyjęła firma.
Formy opodatkowania dla osób fizycznych:
- na zasadach ogólnych
- w formie karty podatkowej
- w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych.

Księga Przychodów i Rozchodów - to księga, która pozwala na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, którą prowadzą podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowani na zasadach ogólnych, albo podatkiem liniowym, którzy nie przekroczyli limitu 800000 euro zobowiązującego ich do prowadzenia pełnej księgowości.

Zryczałtowany podatek dochodowy jest jedną z dostępnych form rozliczania się z fiskusem dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Ryczałt obliczany jest według stawek procentowych od osiągniętego przychodu. Podstawą do wyliczenia podatku jaki zapłacimy fiskusowi rozliczając się na zasadach ryczałtu są zapisy ewidencji przychodów, którą będziemy zobowiązani prowadzić.

Karta podatkowa jest najprostszą formą opłacania podatku dochodowego dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Wybierając tą formę nie musimy prowadzić ksiąg rachunkowych, co jest znaczącym ułatwieniem. Nie mamy także obowiązku składania zeznań podatkowych w ciągu roku.

Post: Krztsztof Parus

31 marca 2010

Wielkanoc

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim: zdrowych spokojnych świąt, smacznego jajka i obfitego dyngusa.


Wiosna :)

W sobotę 20 marca o godzinie 18.00 rozpoczęła się astronomiczna wiosna, natomiast kalendarzowa 21 marca. Można zaobserwować jak przyroda budzi się do życia. Rozkwitły pierwsze wiosenne kwiaty. Przyleciały bociany i żurawie.




23 marca 2010

Lekcja 23, 16 marca

TEMAT:Od formalności do przedsiębiorczosci - wędrówka po urzędach cz. 1 - koncesje, zezwolenia, nazwa firmy.



Dzisiaj rozmawialiśmy na zajęciach o tym, że należy upewnić się, czy do prowadzenia wybranej przez nas firmy potrzebne są specjalne pozwolenia. Aby legalnie prowadzić niektóre rodzaje działalności gospodarczej należy uzyskać koncesję,wpis do rejestru działalności regulowanej, zezwolenie,licencję albo zgodę.Czasem trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia.

Koncesja - jest to akt administracyjny wydawany przez organ koncesyjny. Akt ten upoważnia koncesjonariusza do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej. Koncesjonowanie wprowadza się w przypadku działalności, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny.

Działalność regulowana - działalność gospodarcza, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych warunków, określonych przepisami prawa (definicja legalna zawarta w art. 5 pkt 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej).

Licencja – dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z produktu firmowego, znaku handlowego lub patentu.

Firma jest nazwą pod jaką działa przedsiębiorca,zarówno osoba fizyczna jak i osoby prawne.
Ważną sprawą jest nazwa firmy,tworząc ją należy zapoznać się z ogólnymi zasadami tworzenia nazwy firmy.

Post: Krzysztof Parus

10 marca 2010

Lekcja 22, 9 marca

TEMAT:Piszemy biznes plan naszego przedsięwzięcia. Części składowe biznes planu:

1.Streszczenie
2.Opis przedsięwzięcia
-Cele przedsięwzięcia
-Forma organizacyjno-prawna firmy
-Rodzaj działalności
-Właściciel- wykształcenie,kwalifikacje,zainteresowania,umiejętności,doświadczenie zawodowe wdanej dziedzinie.
3.Plan marketingowy
-Strategia marketingowa i oferta firmy
-Klienci firmy
-Konkurencja
-Oddziaływanie na rynek
-Dostawcy.
4.Plan funkcjonowania firmy
-Lokal maszyny wyposażenie
-Pracownicy -Zarządzanie
-Doradcy,np.biuro rachunkowe.
5.Plan finansowy
-Zapotrzebowanie na kapitał potrzebny do uruchomienia firmy
-Bilans otwarcia i źródła finansowania
-Charakterystyka opłacalności przedsięwzięcia i płynności finansowej.
6.Czynniki ryzyka i powodzenia.
7.Kalendarium
-Harmonogram działań związanych z uruchomieniem firmy
-Terminy wytyczające kolejne etapy rozwoju firmy w pierwszych latach działalności
8.Załączniki
-Prognoza wyniku finansowego
-Plan wpływów i wydatków pieniężnych.

Prace nad WYSPĄ "PIĄTKOWO"



Post:Krzysztof Parus
Video:Rafał Pluciński

24 lutego 2010

Lekcja 20, 23 lutego

TEMAT:"Kongres" i "Wyspa" na deskach projektantów.



Dzisiaj zajmowaliśmy się projektowaniem naszej "WYSPY".Więcej na ten temat będziemy wkrótce pisać na naszej stronie internetowej.





Lekcja 19, 16 Lutego

TEMAT:Gleba.Znaczenie i zagrożenia.



Gleba - biologicznie czynna powierzchniowa warstwa litosfery, powstała ze skały macierzystej pod wpływem czynników glebotwórczych (głównie organizmów żywych, klimatu i wody) i podlegająca stałym przemianom.
Gleba składa się z trzech faz: stałej – obejmującej cząstki mineralne, organiczne i organiczno-mineralne o różnym stopniu rozdrobnienia ciekłej – wody, w której są rozpuszczone związki mineralne i organiczne tworzące roztwór glebowy gazowej – mieszaniny gazów i pary wodnej.
Znaczenie gleby: Na lądzie gleba i przyziemna część atmosfery tworzą naturalne siedlisko roślin, zwierząt i człowieka. Gleba jest ośrodkiem życia i spełnia wiele istotnych funkcji w ogólnym procesie życia na Ziemi, m.in. produkcyjną, retencyjną, sanitarną. Poza funkcją produkcyjną gleba tworzy ogromnych rozmiarów naturalny zbiornik retencyjny1 zasobów wodnych. Wody opadowe gromadzone w glebie są niezbędne dla życia roślin. Dzięki żyjącym w glebie drobnoustrojom spełnia ona również ważną funkcję sanitarną i uczestniczy w niezbędnym dla ciągłości życia na Ziemi procesie rozkładu (mineralizacji) martwych resztek organicznych, wpływając w ten sposób na obieg pierwiastków w środowisku. Dzięki właściwościom sorpcyjnym2 gleba spełnia funkcję naturalnego filtra; pochłania m.in. związki toksyczne.
Zagrożenia dla gleby:
-Ścieki i różnego rodzaju odpady niewłaściwie składowane
-Stosowanie chemicznych środków owadobójczych , chwastobójczych i grzybobójczych
-Zbyt intensywne nawożenie
-Osuszanie podmokłych terenów i regulacja rzek obniżająca poziom wód gruntowych
-Wycinanie lasów i pożary roślinności
-Monokultury , które prowadzą do zubożenia gleby
-Intensywny wypas bydła prowadzący do erozji
-Zajmowanie terenów rolniczych pod zabudowę

Na zajęciach obserwowaliśmy pod mikroskopem organizmy żyjące w wodzie.











Post:Krzysztof Parus
Zdjęcia:Krzysztof Parus, Rafał Plucinski, Weronika Kwiatkowska
Video:Krzysztof Parus

14 lutego 2010

Lekcja 18, 9 LUTEGO

TEMAT: "Kongres" i "Wyspa" w laboratorium informacji ekologicznej. Wyjaśnienie pojęcia KONGRES 1.zjazd krajowy lub międzynarodowy przedstawicieli nauki,polityki,dyplomacji itp. 2.dwuizbowy parlament w USA,składający się z Izby Reprezentantów i Senatu;także parlament w niektórych państwach Ameryki Łacińskiej. Sposoby prezentowania podczas kongresu: -zredagowanie manifestu lub odezwy -wykonanie plakatu -wygłoszenie krótkiego przemówienia -przedstawienie prezentacji multimedialnej -przygotowanie wystawy -urządzenie giełdy lub aukcji -zorganizowanie wideokonferencji z innymi zespołami -zaproszenie gości specjalistów do dyskusji panelowej -zorganizowanie projekcji filmu Na zajęciach zajmowaliśmy się również naszą "WYSPĄ".


W dalszej części zajęć zajęliśmy się akwarium.Do akwarium zakupiliśmy kamienie,roślinki,3 rybki.Po konsultacji ze sprzedawcą w sklepie zoologicznym kupiliśmy welony,ponieważ ryby te mogą żyć w akwarium bez grzałek i filtrów.D o akwarium włożyliśmy kamienie,które zostały przedtem wypłukane, aby woda nie zmętniała.Następnie umieścić roślinki,nalaliśmy wody o odpowiedniej temperaturze i wpuściliśmy rybki.Akwarium gotowe- dzięki pracy całego zespołu. Post i zdjęcia:Krzysztof Parus

5 lutego 2010

LEKCJA 17, 2 lutego

TEMAT:Akwarium - ekosystem sztuczny.


WITAMY PO FERIACH!
Do szkoły wróciliśmy wypoczęci i pełni zapału do dalszej pracy.
Oczywiście trochę zazdrościmy tym co mają teraz przerwę, albo dopiero będą mieć.

Naszym kolejnym zadaniem jest przygotowanie akwarium.Ma być ono ekosystemem zakładanym z myślą,że warunki i dobór organizmów zapewnia mu względną równowagę ekologiczną.W akwarium nie mogą być zastosowane urządzenia i sprzęt wspomagający np. filtry, napowietrzacze, grzałki itp.
Dzisiaj sprawdzaliśmy czy nasze akwarium nie przecieka.Mamy nadzieję, że uda się nam wcześnie je zagospodarować.




Post i zdjęcia:Krzysztof Parus